FİRMA KATEGORİLERİ

MAKALE DETAYI

11 Mart 2018

Tarzınıza Göre Kişilik Profiliniz!

Tarzınıza Göre Kişilik Profiliniz!

 

Tarzınıza göre kişilik profilinizde; karakterinizin nasıl özellikler taşıdığını açıklayalım. Hem kendi karakterinizi hem de çevrenizdeki kişilerin karakterini çözerek, insanlarla daha iyi iletişim kurabilirsiniz..

 

resim

 

Yukarıda bulunan değerlendirme formunda; sütunların alt alta toplanarak en yüksek puanı alması şeklinde gerçekleşmektedir.
1.sütundaki değer en yüksek ise siz bir Panter Karaktersiniz.
2.sütundaki değer en yüksek ise siz bir Tavus kuşu Karaktersiniz.
3.sütundaki değer en yüksek ise siz bir Yunus Karaktersiniz.
4.sütundaki değer en yüksek ise siz bir Baykuş Karaktersiniz.

 

Şimdi gelelim bu 4 karakterin özelliklerine?

 

resim

 

PANTER (Kırmızı rengi temsil eder)

 
Panter karakterinin en belirgin özelliği liderliğidir. Tavus kuşlarına göre daha disiplinli, daha özverili ve empati duygusu daha gelişmiş bir karakter tipidir. Konuşkandır. Enerjiktir. Yönetilmeyi sevmez. Yönetmekten çok hoşlanırlar. Çok iyi dinleyicilerdir. Duygu ve düşüncelerini karşı tarafa çok iyi bir şekilde aktarırlar. En iyi tavus kuşları, panter ve baykuşlarla anlaşırlar. Baykuş karakteri panterin zıttı özelliklere sahip olduğu için birbirini tamamlayıcı dırlar. Araştırmacı dırlar. Renkli giyinmekten hoşlanırlar.
 
Bir panteri nasıl tanırsınız?
Yaptığınız bir görüşmede eğer “E sonuç?” diyorsa ve hep özet ve net bir şekilde sonuçla ilgileniyorsa; aynı anda birkaç işle ilgilenerek, her birini de koordine edebiliyorsa; o kişi muhtemel bir Panterdir.
Bir panteri mutlu etmek ve ödüllendirmek istiyorsanız; ona güç ve yetki vermelisiniz.
Yönetim alanında, organizasyonel bakış açısı ve insan ilişkilerinin yoğun olduğu alanlarda çok başarılıdırlar.
 
Olumsuz yanları?
Panterler de alışveriş konusunda kendini kaybedebilirler. Aynı kıyafetin başka renkleri varsa alabilirler. Yönetme arzuları nedeniyle, ast, üst ilişkilerinde sorun yaşayabilirler. Sabit fikirli insanlardan hoşlanmazlar, Kuralcı olmayı sevmezler, Kararsızdır.
 

resim

 

TAVUS KUŞU (Sarı rengi temsil eder)

 
Tavuş kuşu karakterini taşıyorsanız;
 
Fazla hareketli, her duruma, ortama ayak uyduran, espirili ve enerjiksinizdir. Tavus kuşları partilerde, eğlencelerde olmaktan çok keyif alır. Bulunduğu ortamlarda her zaman lider olma özelliğinin yanında, her zaman ilgi odağı olmaları ve bu durumdan memnun olmaları karekterlerinin en belirgin özelliğidir. Konuşkandırlar. Coşkulu ve enerjik konuşurlar.

Bir tavus kuşu en iyi yine kendisi gibi ilgi odağı olabilen başka bir tavus kuşu ile çok iyi anlaşır. Ayrıca panterlerle de güzel, keyifli arkadaşlıklar kurabilirler.
 
Bir Tavuskuşunu nasıl tanırsınız?
Katıldığı ortamda hemen farkedilen bir profil olan tavuskuşu, varlığı ile ortamı neşelendirip; hareketlendirebilen bir karakterdir. Konuşmayı ve eğlenmeyi çok sever.
Bir tavus kuşunu mutlu etmek, ödüllendirmek istiyorsanız; takdir etmeli ve sıkça pohpohlamalısınız
Sanat alanında, reklam & halkla ilişkiler alanında çok başarılı olurlar.
 
Olumsuz yanları?
”hep ben” şeklinde düşünmeleridir. Çok çabuk sıkılırlar. Dinler gibi yapıp, dinlemeyebilirler. Alışverişte bonkördürler. Farkında olmadan aynı kıyafetleri alabilirler.
 

resim

 

YUNUS (Yeşil rengi temsil eder)

 
Yunus karakterinde olan kişilerin en belirgin özelliği, çok düşünceli ve yardımsever olmalarıdır. Alçak ses tonu, empati yeteneği ile tanınırlar. Kuralcıdır. Baykuşlar gibi detaylar ve sayısal verilerle ilgilenirler, İyi dinleyicidirler, Gözlemcidirler, İyimserdirler, Kimseyi kırmak istemezler, Yavaş çalışırlar.
 
Bir Yunusu nasıl tanırsınız?
Yunuslar konuşmayı ve detay anlatmayı çok sever. Sakin ve uyumlu halleri ile herkes tarafından sevilen ve zararsız görülen profildir.
Bir yunusu mutlu etmek için davranışlarını onaylamanız ve grup içerisine dahil etmeniz yeterlidir.
Yunuslar, ofis işlerinde başarılı olabilirler. Ancak yöneticileri tarafından zamanlaması iyi planlanmış bir hedef ve iş programı verilmelidir.
 
Olumsuz yanları?
Çok empati kurdukları için bazen kendilerini savunamazlar. Biraz pasiftirler. Bazen konuşmalarını duymakta zorlanabilirsiniz. Aşırı yardımseverlikleri başlarına bela olabilir. Tavus kuşları ile anlaşamazlar. Baykuşla yakın arkadaş olabilirler. Kararlar alırken zorlanabilir. Yönlendirilmesi ve yönetilmesi gerekir.
 

resim

 

BAYKUŞ (Mavi rengi temsil eder)

 
Baykuş karakterli kişiler, sakindirler. En belirgin özellikleri “detaycı” olmalarıdır. Genelde sayısal verilerle ispatlardan hoşlanırlar. Kararlıdırlar. Elektronik..vb konulara çok ilgisi vardır. Muhasebeci ya da mühendis olurlar. Empati kurarlar. Duygularını coşkulu anlatamazlar. Çok iyi dinleyicidirler. Tutumlu ve tutarlıdırlar. Aralarından dahi çıkabilir. Düzenleyicidirler.
 
Bir Baykuşu nasıl tanırsınız?
Baykuşlar bulundukları ortamda sayısal yaklaşımları ve netlikleri ile farkedilirler. Az ve öz konuşurlar.
Bir baykuş; sorumluluk verilmek sureti ile mutlu olur.
Matematik bilimi, mühendislik alanları ve psikoloji alanlarında çok başarılıdırlar.
 
Olumsuz yanları?
Detaycı olmaları bazen iletişim konusunda zorluklar yaşamalarına neden olabilir. Karamsar olabilirler. Çok neşeli ve hareketli görünmezler. İçine kapanık olabilirler. Alçak sesle konuşurlar.