FİRMA KATEGORİLERİ

MAKALE DETAYI

5 Şubat 2018

Meslek Kodunu Yanlış Bildirene İdari Para Cezası

Meslek Kodunu Yanlış Bildirene İdari Para Cezası

 

Kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında çıkarılan uygulamalardan bir tanesi de “meslek kodu” uygulamasıdır. Meslek kodu uygulaması yeni başlamıyor, 2012 yılı Kasım ayından bu yana devam ediyor. Sadece 01.01.2018 tarihi itibariyle “doğru bildirilmesi zorunluluğu ve yaptırımı” yürürlüğe giriyor.

 

Meslek kodundaki amaç; ücretlerdeki kayıt dışılığın önüne geçmektir, aynı işyerinde çalışan mühendis ile ara elemanının, aynı hastanede çalışan doktor ile hemşirenin, aynı otelde çalışan aşçı ile garsonun vb. sigortalı bildirimlerinin aldıkları ücrete göre eksiksiz olarak yapılmasını sağlamaktır.

 

01.01.2018 tarihi itibariyle sigortalının yaptığı işe ait meslek adı ve kodunun muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde yanlış bildirilmesi durumunda işyerine 5510 sayılı Kanunun 102 nci maddesinin ( n ) fıkrası uyarınca her bir ay için asgari ücretin brüt tutarını geçmemek üzere yanlış bildirilen her bir kişi için asgari ücretin 1/10 tutarında idari para cezası uygulanacaktır.

 

Çalışanların meslek kodlarının ve ücretlerinin Kuruma gerçeğe uygun olarak bildirilmesi çok önemlidir. Çünkü işyerinde bir denetim olur ya da çalışan işyerini mahkemeye verir de ücretlerin eksik bildirildiği tespit edilirse bunca her aya her bir kişi için 5510 sayılı Kanunun 102 nci maddesinin (n) fırkası uyarınca uygulanan 1/10 tutarında idari para cezasına ilave olarak 5510 sayılı Kanunun 102 nci maddesinin (m/4-ç) fıkrası uyarınca da idari para cezası ayrıca uygulanır.

 

NASIL BİLDİRİLECEK?
Cezalarla muhatap olmamak için işverenlerin bazı işlemleri yapmaları gerekiyor. İşlemler özetle şöyle: Meslek kodu bilgisini ekrandan manuel olarak ekleyecek olan işverenler, Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Sigortalı Bilgileri Giriş ekranında yer alan veri giriş alanlarının en sağında “Meslek Kodu” alanını kullanacak.
Bu alana 6 rakamdan oluşan kod girilecek.
Meslek kodlarına bakmak için giriş kutusu yanındaki yeşil büyüteç resmine tıklanabilir.

 

HER YÖNDEN ZARAR
Çalışanın ileride emekli maaşı düşüyor.
İşten çıktığında düşük tazminat alıyor.
İşsizlik maaşı, iş görmezlik ödeneği, rapor parası gibi hesaplamalar alt seviyeden yapılıyor.
Devlet prim ve vergi kaybediyor..